Sık Sorulan Sorular
S.S.S.
lida fiyatları
Lida > Genel Sağlık > Az Protein Almak

Ne zaman beslenme konumuz tartışılsa bu tema işlenir. Et ve zengin hayvansal protein kaynağı olduğu için yurdumuzda az et tüketildiği ileri sürülür. İddia şu şekilde kanıtlanır: Gelişmiş ülkelerde yılda nüfus başına 100 kilo et tüketilmektedir. Biz de ise 20 kilo et tüketilmektedir. Şu halde % 500 bir hayvansal protein açığımız vardır. Bu rakamlar doğrudur. Fakat yorum ve sonuç hatalıdır. Şimdi bilimsel yorumu ben yapayım:
Evvelâ gelişmiş ülkelerde bir yılda nüfus başına tüketilen et miktarı normal ihtiyaç düzeyinden çok yüksektir. O halde normal ihtiyaç miktarı nedir? Evvelâ onu hesap edelim:

Bir insanın günlük toplam protein ihtiyacı bir kilo vücut ağırlığı başına 1 gr.dır. Bunun da en fazla yarısı hayvansal türden olmalıdır. Hekimlikte insanların toplam ortalama ağırlıklarını 60 kilo kabul ederiz. Bu duruma göre nüfus başına ortalama 30 gr. hayvansal protein yeterlidir. Bunu süt, yoğurt, peynir, yu¬murta ve et ile sağlayabiliriz. Yalnız et yersek, etlerin 100 g’ ında ortalama 20 gr. protein bulunduğuna göre günde 150 g et yememiz yeterlidir. Bu miktar et, ayda 4,5 kilo, yılda ise 54 kilo et eder. İşte normal, fizyolojik ihtiyaç miktarı budur. Şu halde, gelişmiş ülkelerde tüketilen et miktarı çok yüksek ve gerçek ihtiyaçtan çok fazladır.


Sen de Yorumla!

Kampanya biz arayalim iletisim teslimat

Son Yorumlar

Sosyal Paylaşım

Rss Aboneliği

Sitemap

FeedBurner