Sık Sorulan Sorular
S.S.S.
lida fiyatları
Lida > Genel Sağlık > Domuz Gribi

Sağlık bakanlığından domuz gribi uyarısı:

27.10.2009 tarihli basın açıklamasıyla milli eğitim ve basın kuruluşlarıyla domuz giribiyle nasıl mücadele edileceği konusuyla halkı bilinçlendirmek gerektiğini, bununla ilgili ortak bir proje başlatıldığını duyurdu. Okulların kapatıldığı dönemlerde TRT3 Müfredata göre derslerle canlı yayın ile eğitimin devamına katkıda bulunacak. Kasım ayının sonunda aşılama başlayıp Ocak ortalarına kadar devam edecek, bireysek tedbirlere önem gösterilmesini, hijyene dikkat edilmemesini, ellerin temiz tutulmasına, 5 ay boyunca yakın temasdan kaçınılmasına öpüşme, tokalaşma ve sarılma adetlerimizden bir süreliğine feragat etmemizin domuz gribinin yayılma hızını azaltacağını halkın çok fazla panik yapmamaları gerektiğini yalnız tedbirlerin alnıması gerektiği duyuruldu.

Domuz gribi nedir ?
A ( H1N1 ) virüsünden kaynaklanan bir grip çeşididir. Öncelikle Meksika’da görülmüş Amerikaya ardından diğer ülkelere yayılmıştır. Bir haftadır Türkiye’nin gündeminde yer almaktadır. İsmini domuzlarda görülen bir virüs olduğu için almıştır. İnsan, kuş ve domuz virüslerinin toplamının karışımıdır.

Domuz gribinin Belirtileri ?
Sıradan grip belirtileriyle benzerlik göstermektedir.

  1. Mide bulantısı
  2. Eklem ağrıları
  3. Üşüme titreme
  4. Yorgunluk halsizlik
  5. Şiddetli baş ağrısı
  6. Ateş, öksürük
  7. İlerlemiş vakkalarda ishal, kusma ve ölümle sonuçlanmaktadır.

Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız ?
1- Öksürdüğümüz zaman mutlaka mendille ağızımızı hemen kapatmalı ve mendili çöpe atmalıyız.
2- Kalabalık ortamlara zorunlu olmadıkça girmemeliyiz.
3- Ellerimizi bol su ve sabunla yıkamalıyız. Hatta alkolle dezenfekte etmeliyiz.
4- Samimi ve candan bir toplumuz fakat hastalık tehditi süresince tokalaşma, öpüşme ve yakın temasda bulunmamalıyız.
5- Stresden uzak durmalıyı. Bol sıvı tüketmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Uykumuza ve dinlenmemize dikkat etmeliyiz.
6- Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirici gıdalar bitkisel çaylar vitaminler kullanmalıyız.

Lida Domuz Gribine İyi Gelirmi ?
Lidanın içerğindeki bitki ekstrelerinde gribe iyi gelen bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkiler mevcuttur. Yinede  bununla ilgili bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Lida yosun kapsülü hızlı zayıflamak ve sağlıklı zayıflamak isteyen kilolu insanların kullandığı bir besin takviyesidir. Hastalıklarla ilgili denenmediği için domuz gribine iyi gelip gelmeyeceği konusunda kesin bir tez bulunmamaktadır. Fakat içeriğindeki bitkilerden aşşağıda açıklayacağımız bitkiler gribe iyi gelmektedir.

Ekinezya : ( Echinacea purpurea ) Bitki ekstresi enfeksiyonlara virüs ve bakterilere yabancı mikroorganizmaların yok edilmesinde ve toksin atımında yararlı etkisinden dolayı gribe iyi gelmektedir. Ayrıca enerji verir kronik yorgunluğu ortadan kaldırır. Bağışıklık sistemini kuvvenlendirir. Kanserli hücre oluşumunu önlemektedir. Doku yenileme özelliği faydaları arasındadır.

Guarana : ( Paullinia cupana ) Enerji verir, halsizlik ve yorgunluğu giderir.

Biberiye ve yeşil çay : Vücutta biriken toksinleri atma özelliğinden dolayı virüs ve bakteriler bedende barınmaz bu nedenle gribe iyi gelmektedir.

Turunçgiller : Soğuk algınlığına iyi gelmekte antioksidan etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki folikasit ve c vitamini sayesinde öksürüğe iyi gelir soğuk algınlınlığı gidermektedirler.

Yorumlar(1 )
  1. Sibel 28 Ekim 2009

    Domuz Gribi!.. tüm insanlarda hakikaten cok büyük panik yarattı. sürekli tartışılan konu ise okulda cocuklarımız aşıyı yaptırmalımı? iyi bir vatandaş olarak kobay versiyonumu cebimden cıkarıp götürsem aşısını yaptırsam.kaderine razımı olsa diger ülkelerde uygulanmış olsaydı gelmezdi ülkemize kadar. Aşının amacı belli kobay olarak seçtiler. ben DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK için tabiki aşı yaptırmayacagım Lida kullanıyorum.Saglıklı besleniyorum .bol su içiyorum turunçgillerden portakal ve limonlada aram iyi saglıklı besleniyorum spor yapıyorum. Aşılarla aram pak iyi diilde :))Sen de Yorumla!

Kampanya biz arayalim iletisim teslimat

Son Yorumlar

Sosyal Paylaşım

Rss Aboneliği

Sitemap

FeedBurner